Планинарско друштво „Јеленак“ организује одлазак на Хајлу (Црна Гора) и успон на њен највиши, истоимени врх Хајла (2403 м), затим Ахмица (2272 м) и Русолија (2371 м).

 

Хајла је планина која се налази јужно од града Рожаја.  Хајла, Жљеб и Русулија (Русолија) у ширем смислу припадају Проклетијама, називају се проклетијским планинама, односно представљају северне изданке Проклетија. Хајлу карактерише богатство вегетације, са шумама у долинама и до високо уз врхове. Таква је северна страна планине, где се бујни појас углавном четинарске шуме уздиже и простире до високо под окомите стене. У дубоким шумама ове стране је врело Ибра. На јужној страни доминира стрма пашњачка пољана. Међу бројним раритетима је рунолист.

Програм акције

 

Петак (04.07.2025.)

Полазак из Панчева, код Дома омладине у 16.30 часова. Моле се сви учесници да дођу на договорено место 10 минута раније. Полазак из Београда ће бити код Сава центра у 17.00. Путујемо аутопутем Милош Велики, затим преко Краљева, Новог Пазара, Рожаја и стижемо у касним вечерњим сатима у наш планинарски дом Штедим. Дом се налази на висини од 1735 метара. Паркинг је испред дома тако да нема ношења ствари далеко. Распоређујемо се по собама и одмарамо.

           

                   Поглед на Ахмицу са успона на Хајлу и са Русолије (извор фотографија: лична архива)

Субота (05.07.2025.)

Рано устајање, кафа, доручак и крећемо на нашу туру.  Укупна дужина кружне стазе је 22 км, успона имамо око 1200 м, кумулативно, попећемо се на Хајлу и Ахмицу у једном дану. Стаза је окарактерисана као средње тешка, нема неких техничких захтевних делова али конфигурација терена и дужина стазе захтевају спремније планинаре.

        

                        Хајла и рунолист (извор фотографије: лична архива )

Недеља (06.07.2025.)

Пешачење за овај дан је лакше, укупна дужина стазе је око 13 километара, лакша од претходног дана, успона ће бити исто око 800 метара. Наш циљ је врх Русолија (2371 м). Стаза је кружна, враћамо се у дом, пакујемо се у превоз и крећемо до Рожаја, где ћемо стати на ручак.

Повратак у Београд и Панчево у вечерњим сатима.

 

Додатни подаци о акцији

Опрема

Дубоке планинарске ципеле и гардероба прилагођена временским условима, заштита од сунца, ветра и кише, храна, вода, средства прве помоћи, чеона лампа…

Сви у групи треба да будемо одговорни према себи и осталим учесницима, имамо адекватну опрему и прихватимо сваку промену плана.

Документација: Лична карта, здравствена и планинарска картица.

Храна: Сопствена – из ранца. Постоји могућност да нам домаћини спреме оброке у дому, о томе следи накнадно обавештење.

Планинарски дом Штедим – не очекујте луксуз, дом је класичан, планинарски, скроман. Има одвојене собе са 15 кревета и 5 душека, потребне су вреће за спавање. Кухиња је опремљена за спремање, има једно купатило, топлу воду, кад се потроши, сачекаћемо да се угреје нова тура за туширање.

Цена

  • 7000 динара. У цену урачунато: превоз, путарине, храна и смештај за возача и организациони трошкови.
  • 20 евра за 2 ноћи у дому

Пријава је важећа уз уплату аконтације од 4000. Уплате можете извршити четвртком у Дому омладине у просторијама клуба од 19 – 20.30.

У случају одустајања, потребно је пронаћи одговарајућу особу као замену (сразмерно захтевности акције), јер се новац не враћа.

Напомена:

  • Програм путовања и успона је оријентациони. Организатор задржава право измене плана у случају непредвиђених околности. Учесници иду на сопствену одговорност уз придржавање Правилника о безбедном извођењу планинарских активности ПСС  https://pss.rs/wp-content/uploads/2017/09/P120-Bezbedno-izvodjenje-planinar.-akcija.pdf
  • Обавештење: ЗА ОВО ПУТОВАЊЕ НИЈЕ ОБЕЗБЕЂЕНА ЗАШТИТА У ПОГЛЕДУ ГАРАНЦИЈА ПУТОВАЊА

Организатор: ПД „Јеленак“ Панчево

Водич: Милица Гавриловић (0642828656)  МБ 888

Насловна фотографија: https://jasninaputovanja.me/

U BOJAMA RUJA, 7.OKTOBAR 2023.

PRIJATELJI PD "JELENAK" PANČEVO

.